cadet isaf pzz icm windguru

poprzednia strona 2002 - 2011 |

„Nowa” Polityka Klas Rady Sportu Polskiego Związku Żeglarskiego

Witam

 

Polski Związek Żeglarski ( Rada Sportu )  narzucił nam zmiany w klasie Cadet na sezon 2014. Naturalnie nie konsultując tego z Polskim Stowarzyszeniem klasy Cadet.

A oto kto należy do Rady Sportu:

SKŁAD RADY PIONU SPORTU PZŻ XXXVII KADENCJA (LATA 2013-2017)

1. Karol JABŁOŃSKI - Wiceprezes ds. sportu, Przewodniczący RPS
2. Maciej BARDAN - Członek Zarządu
3. Tomasz CHAMERA - Dyrektor Sportowy
4. Krystian Piotr HLAVATY - Członek Zarządu
5. Kazimierz IZDEBSKI - Członek Zarządu
6. Sławomir KALINOWSKI - Członek Zarządu
7. Zbigniew STOSIO - Sekretarz Generalny
8. Rafał SZUKIEL - Członek Zarządu
9. Adam LISZKIEWICZ - trener konsultant

Zmiany w klasie Cadet:

Finansowanie zawodników przez PZŻ do 15 lat – jako klasa priorytetowa, jeżeli zdobędą na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży miejsca 1 – 3 w chłopcach i kobietach.

Na Olimpiadzie Startują wszyscy czyli zawodnicy do lat 17 w obu konkurencjach.

Jak wiadomo w tej klasie zawodnicy do lat 15 mają małe szanse zdobycia medalu. ( Były pojedyncze przypadki na przestrzeni kilku lat ).

Czyli w rzeczywistości zawodnicy z klasy Cadet nie mają szansy na dofinansowanie z Kadry Narodowej Juniorów.

Zawodnicy 16 i 17 letni ( lub kluby) muszą szukać sobie sami sponsorów lub dofinansowania.

O tym rozwiązaniu dowiedziałem się 28.10.2013r. po naradzie trenerów, które odbyło się w Pucku. Pomysł został zaakceptowany przez trenerów którzy byli na tym zebraniu.

Naturalnie trenerów szkolących w klasie Cadet na te zebranie odbywające się w dniu 18.10.2013r nikt nie zaprosił. Po co rozmawiać z trenerami najliczniejszej klasy dwuosobowej.

Na kursokonferencji w Górkach Zachodnich został przedstawiony nowy program bez możliwości dyskusji na ten temat.

W związku z tak postawionej sprawy wystąpiłem do Przedstawicieli Rady Sportu z pismem, na które do dnia dzisiejszego nikt nie raczył mi odpowiedzieć. Rada zbierała się  05.12.2013r w Warszawie. 

 

POLSKIE STOWARZYSZENIE KLASY CADET

11-300 Biskupiec, ul. Kopernika 10 m 6, tel 0605-901961

www.cadet.sails.pl

 

Biskupiec 03.12.2013r

 

 Polski Związek Żeglarski

Pion Sportu

w Warszawie

 

 Propozycję „Założeń szkolenia sportowego PZŻ na lata 2013 – 2016 rok”, dotyczące klasy Cadet jest przez Polskie Stowarzyszenie klasy Cadet nie do zaakceptowania.

 Skrócenie wieku do lat  15 ( w dofinansowaniu załóg), nie przyniesie żadnych korzyści w szkoleniu. Podobną rewolucję przerabialiśmy w latach osiemdziesiątych i nic z tego nie wynikło.

Przypominam w klasa Cadet jest najliczniejszą klasą dwuosobową w Polsce ( 72 załogi klasyfikowane w Pucharze Polski na 80 załóg startujących w regatach ogólnopolskich z 15 klubów szkolących w klasie Cadet).

Kluby szkolące:

 

1 UKŻ GROT OSIR Suwałki
2 MKS DWÓJKA Warszawa
3 MKŻ Mikołajki
4 PMOS Pisz
5 ELEKTRYK Grudziądz
6 MKR TRAMP Mielno
7 NAUTICUS YC Olsztyn
8 UKS ŻEGLARZ Wrocław
9 YKP Kraków
10 ŻLKS Poznań
11 KST WŁÓKNIARZ Chełmża
12 PKM LOK Poznań
13 UKŻ LAMELKA Kartuzy
14 MBSW / UKŻR Giżycko
15 KS BAZA Mrągowo

Na zielono kluby, które prowadzą szkolenie w klasie 420.

Co PZŻ może zaproponować tym klubom, które nie prowadzą innych klas regatowych, co zrobimy z młodzieżą, która zakończy pływanie w wieku 15 lat? Co im zaproponujemy?

Jak dotąd zawodnicy schodzący z klasy w pojedynczych przypadkach dostawali propozycję z innych klubów, cała reszta już nie miała na czym pływać w macierzystych klubach.

Czy skrócenie wieku w Cadecie spowoduje nagłe zatrudnienie nowych trenerów do prowadzenia „wyższych” klas w macierzystych klubach lub zakup sprzętu?

W większości kluby z wykazu nie mają wystarczających środków finansowych na utworzenie „nowej” klasy.

W Mistrzostwach Świata startują  załogi w wieku do lat 17.

Polacy w ostatnim czasie zdobyli dwa razy Mistrzostwo Świata, Mistrzostwo Europy, a ostatnio 4 i 6 miejsce na Mistrzostwach Świata.

Dlatego też zadaję pytanie co zrobimy z 16 i 17 latkami z klasy Cadet.

 

Prezes PSKC

 

Dariusz Mazur

 

Cena nowego Cadeta najlepszego na świecie wynosi na dzień dzisiejszy ok. 19.000 złotych.

Co może  zaproponować  16 i 17 latkom Polski Związek Żeglarski?

Może klasę  lasera 4,7 cena 22.000 złotych  za szt.

  • a może kl.  29er cena 45.000 złotych za szt.
  • lub klasę 420 za 35.000 za sztukę.

 

Można też kupić klasę olimpijską za:

 

  • kl. Laser Standard  lub Radial za 25.000 złotych
  • kl.  470 za 60.000 złotych
  • kl. 49er, 49erFX za 90.000 złotych
  • kl. Finn za 80.000 złotych

 

Wybór ogromny ale, czy na pewno taki sprzęt kupi Polski Związek Żeglarski w zamian Cedetów, których nigdy nie kupował?

 

A jak nie kupi PZŻ, to czy kupią może zawodnicy lub kluby szkolące w klasie Cadet?  I czy w  taki sposób powstanie nowe racjonalne żeglarstwo???

 

Zapraszam do dyskusji Dariusz Mazur Prezes PSKC

 

Skomentuj

Komentarze

  1. Tytus Konarzewski

    Czytam strone sails pl, wlasnym oczom nie wierze. Historia lubi sie powtarzac, podobna akcje przeprowadzily wladze Pzz w roku 1977, pod wodza szefa szkolenia pana Apolinarego Pastuszki i Pana Borowskiego. Wymyslili, ze jak zmnienia limit wiekowy to w klasach olimpijskich bedzie wiecej zawodnikow i poziom sie podniesie sam! Zapomnieli tylko o tym, ze po pierwsze liczy sie proces szkolenia, czynnik czasu i doswiadczen zawodniczych jest bardzo istotny, po drugie tym zawodnikom, ktorzy skoncza plywac przedwczesnie w klasie Cadet trzeba zapewnic szkolenie i sprzet w nastepnej klasie.Na ani kluby ani zawodnicy, tym bardziej sam Pzz nie byli przygotowani. Efekt niszczono poziom w Cadecie i zniszczono prace wielu, zawodnikow, trenerow. Tez nik nikogo nie pytal, wladza sama zadecydowala, komuna upadla sposob myslenia pozostal. Po wielu latach nowy pzz popelnia te same bledy, nie dziwie sie. Historia naogol nikogo niczego nie uczy.

  2. Tytus Konarzewski

    Przepraszam za literowki, chcialbym, zeby wladze zwiazku postwaily sie w roli zawodnikow, spojrzaly na swoje pomysly, oczami tych do ktorych sa kierowane. Sposob komunkowania tego pomyslu jest delikatnie mowiac na poziomie , dzieci z piaskownicy, przepraszam dzieci pewnie by uzasadnily dlaczego zmieniaja zasady zabawy i poinformowalby o tym reszte z piaskownicy.

  3. Krzysztof Ligowski

    Witam !
    Do wniosków Tytusa niewiele można już dodać.Chyba tylko to,że ktoś zapomniał o wieloletnim i bardzo ważnym dorobku klasy,że po latach to my produkujemy najlepsze Cadety na świecie,Marek szyje najlepsze żagle na których pływają Mistrzowie Świata i Mistrzowie Europy oraz pozostali medaliści i to już trwa kilka ładnych lat,że po wielu latach suchych dorobiliśmy się lat b.tłustych pełnych medali,sukcesów i uznania na arenie światowej w klasie Cadet.To Cadeciarze osiągnęli w ciągu ostatnich lat największe sukcesy na arenie międzynarodowej w klasach młodzieżowych.Ta nieprzemyślana ,głupia decyzja podejmowana bez żadnej konsultacji z trenerami tej klasy oraz z PSKC ,a w dodatku bez żadnego okresu poprzedzającego wprowadzenie tych zmian świadczy o lekceważeniu pracy trenerów i zawodników ,a także wysiłków klubów i rodziców na których spada głównie ciężar finansowania wyjazdów reprezentacji kraju oraz zakupów sprzętu. Ciekawe czy jest w ogóle jakiś rozsądny i spójny program szkolenia w klasach młodzieżowych i kiedy się o nim dowiemy.Najdziwniejszy jest jednak fakt ,że podpisują się pod tym pomysłem również Karol Jabłoński i Tomek Chamera którym szkolenie i sukcesy na Cadecie na pewno pomogły w bogatych karierach żeglarskich.

  4. olo

    juniorzy w wieku 16-17 lat potraktowani zostali przez PZZ i ministerstwo jak seniorzy, którzy sami muszą sobie szukać kasy – praktycznie zlikwidowano kadry wojewódzkie (zostali tylko młodzicy- ciekawe jak długo?) . dotyczy to nie tylko Cadeta, oszczędności te zabiją powszechny sport młodzieżowy na szczeblu juniora

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*